Novinka: Paragrafiq je nyní ve vašem ChatGPT a Claude. Připojit →

UsneseníOdmítnutoKategorie E - rutinníObčanské2× citováno

Ústavní stížnost III. ÚS 2408/15 (podána 5. 8. 2015): odmítnuto (usnesení ze dne 5. 11. 2015).

Spisová značka

25 Cdo 1143/2015

Soud: Nejvyšší soudDatum rozhodnutí: 9. 6. 2015Zpravodaj: JUDr. Marta ŠkárováECLI:CZ:NS:2015:25.CDO.1143.2015.1
Další údaje
Předmět řízení: Lhůty Dovolání

Právní věta

⚠ Generováno AI

Dovolání podané po uplynutí zákonné dvouměsíční lhůty podle § 240 odst. 1 o. s. ř. je opožděné a jeho zmeškání nelze prominout podle § 240 odst. 2 o. s. ř. Nejvyšší soud je proto podle § 243c odst. 1 o. s. ř. odmítne, i když dovolatel současně požádal o prominutí zmeškání lhůty.

Upozornění: Tuto právní větu vytvořila AI z plného textu rozhodnutí. Není to oficiální právní věta publikovaná soudem; ověřte ji v plném textu rozhodnutí níže nebo na webu soudu.

Předpisy v právní větě

Vazby mezi rozhodnutími (Překonáno, Odlišeno, Navázáno) doplňujeme postupně a zobrazujeme jen ověřené; chybějící štítek neznamená, že rozhodnutí nebylo překonáno.

Označená místa (4) jsou údaje o osobách, které před zveřejněním odstranil soud nebo naše anonymizace. Najetím na značku zjistíte, o jaký údaj šlo.

Plný text

25 Cdo 1143/2015

USNESENÍ

Nejvyšší soud České republiky rozhodl předsedkyní senátu JUDr. Martou Škárovou v právní věci žalobce V. Z., zastoupeného Mgr. Tomášem Výborčíkem, advokátem se sídlem v [adresa] proti žalované Psychiatrické nemocnici, se sídlem v [adresa] zastoupené JUDr. Olgou Knoblochovou, advokátkou se sídlem [adresa] o 52.303,00 Kč s příslušenstvím, vedené u Okresního soudu v Litoměřicích pod sp. zn. 7 C 48/2008, o dovolání žalobce proti usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem ze dne 29. dubna 2014, č. j. 12 Co 113/2014-270, takto:

I. Dovolání se odmítá. II. Žalobce je povinen zaplatit žalované na náhradě nákladů dovolacího řízení částku 3.520,00 Kč k rukám JUDr. Olgy Knoblochové, advokátky se sídlem [adresa] do tří dnů od právní moci tohoto usnesení.

Odůvodnění:

Krajský soud v Ústí nad Labem usnesením ze dne 29. dubna 2014, č. j. 12 Co 113/2014-270 změnil usnesení Okresního soudu v Litoměřicích ze dne 20. prosince 2013, č. j. 7 C 48/2008-262 ve výroku o výši náhrady nákladů řízení, jinak jej v tomto výroku potvrdil a rozhodl o nákladech odvolacího řízení.

Proti tomuto usnesení podal žalobce dovolání, doručené soudu prvního stupně prostřednictvím datové schránky dne 6. října 2014, a zároveň požádal o prominutí zmeškání lhůty k podání dovolání.

Podle ustanovení § 240 odst. 1 o. s. ř., může účastník podat dovolání do dvou měsíců od doručení rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Bylo-li odvolacím soudem vydáno opravné usnesení, běží tato lhůta od doručení opravného usnesení.

Podle ustanovení § 240 odst. 2 o. s. ř. nelze zmeškání lhůty uvedené v odstavci 1 prominout. Lhůta je však zachována, bude-li dovolání podáno ve lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu.

Podle ust. § 240 odst. 3 o. s. ř. je lhůta zachována také tehdy, jestliže dovolání bylo podáno po uplynutí dvouměsíční lhůty proto, že se dovolatel řídil nesprávným poučením soudu o dovolání. Neobsahuje-li rozhodnutí poučení o dovolání, o lhůtě k dovolání nebo o soudu, u něhož se podává, nebo obsahuje-li nesprávné poučení o tom, že dovolání není přípustné, lze podat dovolání do tří měsíců od doručení.

Usnesení odvolacího soudu, proti němuž směřuje podané dovolání, bylo žalobci doručeno dne 14. července 2014 s řádným poučení o dovolání. Dvouměsíční lhůta k podání dovolání tedy uplynula dne 15. září 2014. Jelikož bylo dovolání podáno až dne 6. října 2014, nezbývá než konstatovat, že dovolání bylo podáno až po marném uplynutí zákonné lhůty k dovolání, jejíž zmeškání nelze prominout.

Vzhledem k tomu Nejvyšší soud podle § 243c odst. 1 o. s. ř. (§ 243f odst. 3 o. s. ř.) dovolání odmítl.

Výrok o náhradě nákladů dovolacího řízení se neodůvodňuje (§ 243f odst. 3 věta druhá o. s. ř.).

Proti tomuto usnesení není opravný prostředek přípustný.

V Brně dne 9. června 2015

JUDr. Marta Škárová předsedkyně senátu

Tento web používá nezbytné cookies pro fungování služby a volitelné analytické cookies pro měření návštěvnosti. Více informací