Novinka: Paragrafiq je nyní ve vašem ChatGPT a Claude. Připojit →

UsneseníOdmítnuto pro nedodržení lhůty

Spisová značka

I. ÚS 1014/09

Soud: Ústavní soudDatum rozhodnutí: 14. 5. 2009Zpravodaj: Duchoň FrantišekTyp řízení: O ústavních stížnostechECLI:CZ:US:2009:1.US.1014.09.1
Další údaje
Navrhovatel: STĚŽOVATEL - FODotčený orgán: SOUD - MS PrahaNapadený akt: rozhodnutí souduPodání: 21. 4. 2009

Související judikatura

Vazby mezi rozhodnutími (Překonáno, Odlišeno, Navázáno) doplňujeme postupně a zobrazujeme jen ověřené; chybějící štítek neznamená, že rozhodnutí nebylo překonáno.

Označená místa (1) jsou údaje o osobách, které před zveřejněním odstranil soud nebo naše anonymizace. Najetím na značku zjistíte, o jaký údaj šlo.

Ústavní soud rozhodl soudcem zpravodajem Františkem Duchoněm ve věci ústavní stížnosti stěžovatele: B.-O. T., zastoupeného Mgr. Markem Sedlákem, advokátem se sídlem [adresa] proti usnesení Městského soudu v Praze ze dne 28. 1. 2009, čj. 7 Ca 310/2008 - 21, takto:

Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění

Ústavní stížností, doručenou Ústavnímu soudu dne 21. 4. 2009, stěžovatel navrhl zrušení výroku o nákladech řízení výše uvedeného rozhodnutí, což doprovodil tvrzením, že tak byla porušena jeho ústavně zaručená základní práva, zakotvená v čl. 11, čl. 36 odst. 1 a čl. 37 odst. 3 Listiny základních práv a svobod (dále "Listina"). Závěrem poukázal na nález Ústavního soudu sp. zn. I. ÚS 351/05, ve kterém právo na přiznání přiměřené náhrady nákladů řízení označuje za součást práva na spravedlivý proces.

Dříve než Ústavní soud přistoupí k projednání a rozhodnutí věci samé, prověřuje, zda jsou splněny všechny formální podmínky stanovené pro ústavní stížnost zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"). Jak vyplývá z ustanovení § 72 odst. 3 zákona o Ústavním soudu, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje. Tato lhůta počíná dnem následujícím po doručení rozhodnutí, přičemž za poslední procesní prostředek se považuje řádný opravný prostředek, mimořádný opravný prostředek, vyjma návrhu na obnovu řízení, a jiný procesní prostředek k ochraně práva, s jehož uplatněním je spojeno zahájení soudního, správního nebo jiného právního řízení. Ústavní soud ověřil, ze spisu Městského soudu v Praze, sp. zn. 7 Ca 310/2008, že napadené usnesení bylo zástupci stěžovatele Mgr. M. Sedlákovi doručeno dne 2. února 2009. Lhůta k podání ústavní stížnosti tedy skončila v pondělí 6. dubna 2009. Pokud tedy stěžovatel podal ústavní stížnost k poštovní přepravě až dne 20. dubna 2009, učinil tak pozdě. Protože nebyly splněny základní formální předpoklady k projednání ústavní stížnosti, nemohl se Ústavní soud zabývat jejím obsahem. S odkazem na výše uvedené Ústavnímu soudu nezbylo než ústavní stížnost stěžovatele odmítnout, jako návrh podaný po lhůtě, podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu. Poučení: Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 14. května 2009

František Duchoň soudce Ústavního soudu

Tento web používá nezbytné cookies pro fungování služby a volitelné analytické cookies pro měření návštěvnosti. Více informací