Novinka: Paragrafiq je nyní ve vašem ChatGPT a Claude. Připojit →

UsneseníOdmítnuto pro nedodržení lhůty

Spisová značka

I. ÚS 1361/07

Soud: Ústavní soudDatum rozhodnutí: 21. 1. 2008Zpravodaj: Duchoň FrantišekTyp řízení: O ústavních stížnostechECLI:CZ:US:2008:1.US.1361.07.1
Další údaje
Navrhovatel: STĚŽOVATEL - FONapadený akt: rozhodnutí souduPodání: 28. 5. 2007

Vazby mezi rozhodnutími (Překonáno, Odlišeno, Navázáno) doplňujeme postupně a zobrazujeme jen ověřené; chybějící štítek neznamená, že rozhodnutí nebylo překonáno.

Označená místa (1) jsou údaje o osobách, které před zveřejněním odstranil soud nebo naše anonymizace. Najetím na značku zjistíte, o jaký údaj šlo.

Ústavní soud rozhodl soudcem Františkem Duchoněm ve věci ústavní stížnosti stěžovatelky M. K., zastoupené Mgr. Magdalénou Poncza, advokátkou se sídlem [adresa] proti usnesení Krajského soudu v Ostravě ze dne 28. 2. 2007, čj. 8 Co 150/2007 - 274, takto:

Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění

Ústavní stížností datovanou dnem 20. 5. 2007 a podanou k poštovní přepravě dne 24. 5. 2007 navrhla stěžovatelka zrušení shora označeného usnesení Krajského soudu v Ostravě (dále jen "krajský soud") pro porušení jejího práva na spravedlivý proces ve smyslu čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

Jak vyplývá z ustanovení § 72 odst. 3 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje. Tato lhůta počíná dnem následujícím po doručení rozhodnutí, přičemž za poslední procesní prostředek se považuje řádný opravný prostředek, mimořádný opravný prostředek, vyjma návrhu na obnovu řízení, a jiný procesní prostředek k ochraně práva, s jehož uplatněním je spojeno zahájení soudního, správního nebo jiného právního řízení. Ze spisu Okresního soudu v Ostravě, sp. zn. 82 C 10/2004, který si Ústavní soud vyžádal, bylo zjištěno, že usnesení krajského soudu bylo zástupci stěžovatelky Mgr. D. Metelkovi, doručeno dne 21. 3. 2007 a stěžovatelce dne 24. 3. 2007 (viz doručenky za č. l. 280 spisu). I kdyby byl počátek zmíněné šedesátidenní lhůty k podání ústavní stížnosti počítán od doručení napadeného usnesení stěžovatelce, tato lhůta skončila ve středu 23. 5. 2006. Pokud tedy stěžovatelka podala ústavní stížnost k poštovní přepravě až den následující, učinila tak pozdě. Protože nebyly splněny základní formální předpoklady k projednání ústavní stížnosti, nemohl se Ústavní soud zabývat jejím obsahem. S odkazem na výše uvedené Ústavnímu soudu nezbylo než ústavní stížnost odmítnout, jako návrh podaný po lhůtě, podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu.

Poučení: Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 21. ledna 2008

František Duchoň soudce Ústavního soudu

Tento web používá nezbytné cookies pro fungování služby a volitelné analytické cookies pro měření návštěvnosti. Více informací