Novinka: Paragrafiq je nyní ve vašem ChatGPT a Claude. Připojit →

UsneseníProcesní

Spisová značka

I. ÚS 2792/07

Rozhodnutí v této věci (2)

Soud: Ústavní soudDatum rozhodnutí: 22. 5. 2008Zpravodaj: Güttler VojenTyp řízení: O ústavních stížnostechECLI:CZ:US:2008:1.US.2792.07.2
Další údaje
Navrhovatel: STĚŽOVATEL - FO STĚŽOVATEL - FONapadený akt: rozhodnutí souduPodání: 29. 10. 2007

Související judikatura

Vazby mezi rozhodnutími (Překonáno, Odlišeno, Navázáno) doplňujeme postupně a zobrazujeme jen ověřené; chybějící štítek neznamená, že rozhodnutí nebylo překonáno.

Označená místa (2) jsou údaje o osobách, které před zveřejněním odstranil soud nebo naše anonymizace. Najetím na značku zjistíte, o jaký údaj šlo.

Usnesení ze dne 22. 5. 2008

Ústavní soud rozhodl ve věci ústavní stížnosti stěžovatelů J. J. a D. J., zastoupených advokátem JUDr. Gabrielem Brenkou se sídlem [adresa] proti usnesení Městského soudu v Praze ze dne 23. 7. 2007, č.j. 17 Co 97/2004-41, takto:

Výrok

Odůvodnění usnesení Ústavního soudu ze dne 26. 3. 2008, sp. zn. I. ÚS 2792/07, se opravuje tak, že:

a) na straně druhé, jež byla označena číslem 5, označení strany správně zní: 2,

b) na straně druhé, v jehož pravém horním rohu byla uvedena spisová značka I. ÚS 563/05, označení spisové značky správně zní: I. ÚS 2792/07,

c) na straně druhé text prvního a druhého odstavce správně zní: Ústavní soud dodává, že odkaz stěžovatelů na ust. § 75 odst. 2 zákona o Ústavním soudu, je nepřípadný a z hlediska zachování zákonné lhůty k podání ústavní stížnosti není relevantní. Uvedené ustanovení může mít totiž význam pouze při úvaze o neodmítnutí ústavní stížnosti, byť stěžovatel nevyčerpal všechny procesní prostředky, které mu zákon k ochraně jeho práva poskytuje (srov. § 75 odst. 1 cit. zákona). O takovou situaci se však v souzené věci zjevně nejedná.

Proto soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků ústavní stížnost odmítl jako návrh, který byl podán po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem [§ 43 odst. 1 písm. b) zákona o ústavním soudu].

Odůvodnění

Ústavní soud v části odůvodnění (na straně druhé chybně označené číslem 5) usnesení ze dne 26. 3. 2008, sp. zn. I. ÚS 2792/07, chybně uvedl (v prvním a ve druhém odstavci) text: "Proto soudce zpravodaj ústavní stížnost jako návrh nepřípustný mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítl [ustanovení § 43 odst. 1 písm. e) zákona č. 182/1993 Sb.]. Vzhledem k tomu, že Ústavní soud dospěl k závěru, že ústavní stížnost je nepřípustná, dalšími námitkami stěžovatelky se již nezabýval." Správný text (odpovídající předchozímu odůvodnění citovaného usnesení Ústavního soudu) však měl znít: "Ústavní soud dodává, že odkaz stěžovatelů na ust. § 75 odst. 2 zákona o Ústavním soudu, je nepřípadný a z hlediska zachování zákonné lhůty k podání ústavní stížnosti není relevantní. Uvedené ustanovení může mít totiž význam pouze při úvaze o neodmítnutí ústavní stížnosti, byť stěžovatel nevyčerpal všechny procesní prostředky, které mu zákon k ochraně jeho práva poskytuje (srov. § 75 odst. 1 cit. zákona). O takovou situaci se však v souzené věci zjevně nejedná. Proto soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků ústavní stížnost odmítl jako návrh, který byl podán po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem [§ 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu]."

Ústavní soud dále na straně (po opravě označené číslem 2) chybně uvedl číslo spisové značky I. ÚS 563/05, ačkoliv správně se jedná o sp. zn. I. ÚS 2792/07.

Protože se jedná o zjevnou nesprávnost (vzniklou vytvářením kopií předmětného usnesení - viz č.l. 24 spisu), Ústavní soud vydává ve smyslu ustanovení § 63 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, ve spojení s ustanovením § 164 o.s.ř. toto opravné usnesení. V tomto případě je vydává soudce zpravodaj, neboť jde o usnesení o odmítnutí ústavní stížnosti, jež bylo rovněž v kompetenci soudce zpravodaje. Doslovné znění § 164 o. s. ř. se tu tedy neuplatní.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 22. května 2008

Vojen Gűttler soudce zpravodaj

Usnesení ze dne 26. 3. 2008

Ústavní soud rozhodl o ústavní stížnosti stěžovatelů J. J. a D. J., zastoupených advokátem JUDr. Gabrielem Brenkou se sídlem [adresa] proti usnesení Městského soudu v Praze ze dne 23. 7. 2007, č. j. 17 Co 97/2007-41, takto:

Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění

Stěžovatelé se ústavní stížností domáhají zrušení usnesení Městského soudu v Praze ze dne 23. 7. 2007, č. j. 17 Co 97/2007-41.

Ústavní soud ze spisu Obvodního soudu pro Prahu 4, sp. zn. 13 Nc 29263/2006, zjistil, že napadené usnesení Městského soudu v Praze ze dne 23. 7. 2007, č. j. 17 Co 97/2007-41, bylo právnímu zástupci stěžovatelů (advokátu JUDr. Gabrielu Brenkovi) doručeno dne 21. 8. 2007.

Podle ustanovení § 72 odst. 3 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o Ústavním soudu“), lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje.

Z obsahu spisu však plyne, že od doručení napadeného usnesení Městského soudu v Praze právnímu zástupci stěžovatelů do svěření ústavní stížnosti poštovní přepravě dne 26. 10. 2007 uplynula doba delší, než zákon o Ústavním soudu připouští. Konec zákonné 60denní lhůty připadl na den 20. 10. 2007, kterým však byla sobota; posledním dnem lhůty byl proto nejbližší následující pracovní den, tj. pondělí dne 22. 10. 2007 (§ 63 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, § 57 odst. 2 o. s. ř.). Zmeškání zákonné lhůty prominout nelze. Ústavní soud dodává, že odkaz stěžovatelů na ust. § 75 odst. 2 zákona o Ústavním soudu, je nepřípadný a z hlediska zachování zákonné lhůty k podání ústavní stížnosti není relevantní. Uvedené ustanovení může mít totiž význam pouze při úvaze o neodmítnutí ústavní stížnosti, byť stěžovatel nevyčerpal všechny procesní prostředky, které mu zákon k ochraně jeho práva poskytuje (srov. § 75 odst. 1 cit. zákona). O takovou situaci se však v souzené věci zjevně nejedná.

Proto soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků ústavní stížnost odmítl jako návrh, který byl podán po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem [§ 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu].

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 26. března 2008

Vojen Güttler soudce zpravodaj

Tento web používá nezbytné cookies pro fungování služby a volitelné analytické cookies pro měření návštěvnosti. Více informací