Ústavní soud rozhodl o ústavní stížnosti stěžovatele J. K. ml., zastoupeného advokátkou JUDr. Zuzanou Gerykovou se sídlem [adresa] na zrušení Jednacího řádu Zastupitelstva Ústeckého kraje ze dne 26. 9. 2007, nebo jeho jednotlivých ustanovení, takto:
Výrok
Ústavní stížnost se odmítá.
Odůvodnění
Stěžovatel v ústavní stížností tvrdí, že postupem týkajícím se splnění (formálně písemných) podmínek k vystoupení občana k projednávaným bodům jednaní zastupitelstva kraje, jež jsou uvedena v napadeném Jednacím řádu Zastupitelstva Ústeckého kraje, resp. v jeho jednotlivých ustanoveních, jsou úmyslně poškozování občané kraje a stěžovatel sám. Uvedený postup odporuje Ústavě ČR a Listině základních práv a svobod.
Dne 12. 11. 2007 byl stěžovatel, který nebyl zastoupen advokátem, vyzván k odstranění vad této ústavní stížnosti s poučením, že stížnost bude odmítnuta, pokud neodstraní vady do 20 dnů od doručení této výzvy. Stěžovateli byla k zastoupení v souzené věci rozhodnutím České advokátní komory ze dne 19. 11. 2007, č.j. 2666/07, určena výše uvedená advokátka JUDr. Zuzana Geryková. Advokátka dopisem ze dne 30. 11. 2007 (doručeném dne 3. 12. 2007) požádala Ústavní soud o prodloužení lhůty k odstranění vad návrhu zahájeného řízení do 14. 1. 2008, neboť výše uvedená lhůta (která končila dne 3. 12. 2007) jí neumožňuje seznámit se všemi materiály, vyhodnotit je, ústavní stížnost doplnit a přepracovat.
Ústavní soud dopisem ze dne 13. 12. 2007 (doručeném dne 17. 12. 2007) prodloužil právní zástupkyni stěžovatele lhůtu k odstranění vad ústavní stížnosti do 14. 1. 2008. Současně ji upozornil, že nebudou-li vady návrhu v uvedené lhůtě odstraněny, bude ústavní stížnost odmítnuta.
Vady návrhu ani v uvedené prodloužené lhůtě odstraněny nebyly.
Podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. a) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků návrh odmítne, neodstraní-li navrhovatel vady návrhu ve lhůtě k tomu určené.
Podmínky tohoto ustanovení jsou splněny, neboť lhůta k odstranění vad návrhu uplynula marně.
Proto soudce zpravodaj ústavní stížnost odmítl.
Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.
V Brně dne 24. ledna 2008
Vojen Güttler soudce zpravodaj