Novinka: Paragrafiq je nyní ve vašem ChatGPT a Claude. Připojit →

UsneseníOdmítnuto pro nedodržení lhůty - § 43/1/b)

Spisová značka

I. ÚS 453/05

Soud: Ústavní soudDatum rozhodnutí: 4. 10. 2005Zpravodaj: Janů IvanaTyp řízení: O ústavních stížnostechECLI:CZ:US:2005:1.US.453.05
Další údaje
Navrhovatel: STĚŽOVATEL - FONapadený akt: rozhodnutí soudu rozhodnutí souduPodání: 4. 8. 2005Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu základní ústavní principy/demokratický právní stát/princip legality (vázanosti státní moci zákonem)

Související judikatura

Vazby mezi rozhodnutími (Překonáno, Odlišeno, Navázáno) doplňujeme postupně a zobrazujeme jen ověřené; chybějící štítek neznamená, že rozhodnutí nebylo překonáno.

Označená místa (3) jsou údaje o osobách, které před zveřejněním odstranil soud nebo naše anonymizace. Najetím na značku zjistíte, o jaký údaj šlo.

Plný text

I.ÚS 453/05

Ústavní soud rozhodl dnešního dne mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků soudcem zpravodajem Ivanou Janů o ústavní stížnosti stěžovatelky R. H., zastoupené JUDr. Ivanem Juřenou, advokátem se sídlem ve [adresa] proti rozsudku Nejvyššího soudu České republiky ze dne 18.5.2005, č. j. 32 Odo 1259/2004-157, za účasti Nejvyššího soudu České republiky jako účastníka řízení a společnosti PRVNÍ AMERICKO - ČESKÁ POJIŠŤOVNA, a. s., se sídlem [adresa] Praha, zastoupené JUDr. Laďkem Krajhanzlem, advokátem se sídlem v [adresa] jako vedlejší účastnice řízení t a k t o : Ústavní stížnost se odmítá.

Ústavní stížností doručenou Ústavnímu soudu dne 4.8.2005 se stěžovatelka domáhá zrušení v záhlaví uvedeného rozhodnutí.

Dříve, než může Ústavní soud přistoupit k projednání a rozhodnutí věci samé, musí prověřit, zda jsou splněny všechny formální podmínky stanovené pro ústavní stížnost zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"). Dle ust. § 72 odst. 3 zákona o Ústavním soudu lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje; takovým prostředkem se rozumí řádný opravný prostředek, mimořádný opravný prostředek, vyjma návrhu na obnovu řízení, a jiný procesní prostředek k ochraně práva, s jehož uplatněním je spojeno zahájení soudního, správního nebo jiného právního řízení. Ze spisu Obvodního soudu pro Prahu 1 sp. zn. 11 C 73/2002, který si Ústavní soud vyžádal, bylo zjištěno, že napadený rozsudek Nejvyššího soudu České republiky ze dne 18.5.2005, č. j. 32 Odo 1259/2004-157, byl doručen stěžovatelce, resp. k rukám jejího právního zástupce, dne 3.6.2005, lhůta šedesáti dnů k podání ústavní stížnosti tedy počala stěžovateli běžet dne 4.6.2005 a skončila dne 2.8.2005. Pokud tedy podala stěžovatelka ústavní stížnost k poštovní přepravě dne 3.8.2005, je zřejmé, že se tak stalo po lhůtě stanovené zákonem. Za tohoto stavu soudci zpravodaji nezbylo, než ústavní stížnost mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítnout jako opožděný návrh dle znění ust. § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 4. října 2005

Ivana Janů v.r. soudce zpravodaj

Tento web používá nezbytné cookies pro fungování služby a volitelné analytické cookies pro měření návštěvnosti. Více informací