Novinka: Paragrafiq je nyní ve vašem ChatGPT a Claude. Připojit →

UsneseníOdmítnuto pro nedodržení lhůty odmítnuto pro nepřípustnost

Spisová značka

IV. ÚS 1295/10

Soud: Ústavní soudDatum rozhodnutí: 19. 5. 2010Zpravodaj: Rychetský PavelTyp řízení: O ústavních stížnostechECLI:CZ:US:2010:4.US.1295.10.1
Další údaje
Navrhovatel: STĚŽOVATEL - FODotčený orgán: SOUD - VS OlomoucNapadený akt: rozhodnutí souduPodání: 4. 5. 2010Předmět řízení: procesní otázky řízení před Ústavním soudem/přípustnost v řízení o ústavních stížnostech/procesní prostředky k ochraně práva/dovolání trestní

Vazby mezi rozhodnutími (Překonáno, Odlišeno, Navázáno) doplňujeme postupně a zobrazujeme jen ověřené; chybějící štítek neznamená, že rozhodnutí nebylo překonáno.

Ústavní soud rozhodl dnešního dne mimo ústní jednání a bez přítomnosti účastníků soudcem zpravodajem Pavlem Rychetským, ve věci ústavní stížnosti stěžovatele V. M., proti usnesení Vrchního soudu v Olomouci č. j. 2 To 61/2008-427 ze dne 1. července 2008, takto:

Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění

Ústavní stížností doručenou Ústavnímu soudu dne 4. května 2010 stěžovatel napadl usnesení Vrchního soudu v Olomouci č. j. 2 To 61/2008-427 ze dne 1. července 2008.

Ústavní soud musí nejprve zkoumat, zda návrh splňuje všechny požadované náležitosti a zda jsou vůbec dány podmínky jeho věcného projednání stanovené zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu (dále jen "zákon o Ústavním soudu"). Podle § 72 odst. 3 zákona o Ústavním soudu platí, že ústavní stížnost lze podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku k ochraně práva. V dané věci je pro počátek této lhůty určující doručení usnesení Vrchního soudu v Olomouci č. j. 2 To 32/2008-427 ze dne 1. července 2008 stěžovateli (resp. jeho zástupci), k němuž došlo dne 24. 7. 2008; její běh pak skončil dnem 22. 9. 2008. Ústavní stížnost byla tudíž podána opožděně, jestliže se tak stalo až 4. 5. 2010. Připomíná se, že zmeškání této lhůty podle konstantní judikatury Ústavního soudu nelze prominout. Dále pak Ústavní soud konstatuje, že stěžovatel nevyčerpal všechny opravné prostředky ve smyslu § 75 odst. 1 zákona o Ústavním soudu. Ústavní soud, aniž by se zabýval meritem věci a aniž by se vyjadřoval k odůvodněnosti ústavní stížnosti, musel předložený návrh odmítnout podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu jako opožděně podaný a podle § 43 odst. 1 písm. e) zákona o Ústavním soudu jako nepřípustný, pro nevyčerpání prostředků ve smyslu § 75 odst. 1 zákona o Ústavním soudu. Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 19. května 2010

Pavel Rychetský v. r. soudce zpravodaj

Tento web používá nezbytné cookies pro fungování služby a volitelné analytické cookies pro měření návštěvnosti. Více informací