Novinka: Paragrafiq je nyní ve vašem ChatGPT a Claude. Připojit →

UsneseníOdmítnuto pro neodstraněné vady

Spisová značka

IV. ÚS 583/12

Soud: Ústavní soudDatum rozhodnutí: 17. 4. 2012Zpravodaj: Formánková VlastaTyp řízení: O ústavních stížnostechECLI:CZ:US:2012:4.US.583.12.1
Další údaje
Navrhovatel: STĚŽOVATEL - FO STĚŽOVATEL - FODotčený orgán: SOUD - OS Kladno SOUD - KS PrahaNapadený akt: jiný zásah orgánu veřejné mociPodání: 21. 2. 2012

Vazby mezi rozhodnutími (Překonáno, Odlišeno, Navázáno) doplňujeme postupně a zobrazujeme jen ověřené; chybějící štítek neznamená, že rozhodnutí nebylo překonáno.

Ústavní soud rozhodl mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků soudkyní zpravodajkou Vlastou Formánkovou o podání stěžovatelů 1/ M. H. a 2/ M. H., takto:

Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění

Ústavnímu soudu bylo dne 21. února 2012 doručeno podání, ve kterém se stěžovatelé obrátili na Ústavní soud se stížností na postup soudů ve věci soudních průtahů.

Návrh stěžovatelů nesplňoval náležitosti dané zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"). Ústavní soud proto vyzval stěžovatele výzvou ze dne 1. března 2012 k odstranění vad podání, k výzvě přiložil poučení o nezbytných náležitostech ústavní stížnosti a dále určil stěžovatelům lhůtu 30 dnů od doručení výzvy. Výzva k odstranění vad podání byla prvé stěžovatelce vhozena do domovní schránky dne 14. března 2012, neboť stěžovatelka si ji k výzvě ze dne 2. března 2012 nevyzvedla. Podle ustanovení § 49 odst. 4 o. s. ř., nevyzvedne-li si adresát písemnost ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla připravena k vyzvednutí, považuje se písemnost posledním dnem této lhůty za doručenou, i když se adresát o uložení nedozvěděl. Doručující orgán po marném uplynutí této lhůty vhodí písemnost do domovní schránky. Z toho plyne, že prvé stěžovatelce byla výzva k odstranění vad podání doručena náhradním způsobem (fikcí) uplynutím desátého dne od uložení zásilky k vyzvednutí, tj. dne 12. března 2012. Druhý stěžovatel zásilku osobně převzal dne 5. března 2012.

Ústavní soud je při své činnosti vázán právními předpisy, které vymezují jeho postavení a pravomoci. Mimo Ústavu České republiky je to zákon o Ústavním soudu. Ústavní soud je oprávněn jednat pouze na základě řádné ústavní stížnosti, která směřuje proti konkrétnímu pravomocnému rozhodnutí, opatření nebo jinému zásahu orgánu veřejné moci, jímž bylo porušeno tvrzené stěžovatelovo základní právo zaručené ústavním pořádkem [§ 72 odst. 1 písm. a) zákona o Ústavním soudu].

V dané věci lhůta stanovená k odstranění vad návrhu marně uplynula ve středu dne 11. dubna 2012. Soudkyni zpravodajce proto nezbylo, než v souladu s ustanovením § 43 odst. 1 písm. a) zákona o Ústavním soudu, z důvodu neodstranění vad návrhu ve lhůtě k tomu určené, podaný návrh odmítnout.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné (§ 43 odst. 3 zákona o Ústavním soudu).

V Brně dne 17. dubna 2012

Vlasta Formánková v.r. soudkyně zpravodajka

Tento web používá nezbytné cookies pro fungování služby a volitelné analytické cookies pro měření návštěvnosti. Více informací