Ústavní soud rozhodl mimo ústní jednání, bez přítomnosti účastníků řízení, soudkyní zpravodajkou JUDr. Vlastou Formánkovou ve věci návrhu společnosti XIO.CZ, a.s. IČ [IČO], se sídlem [adresa] zastoupené Mgr. Jiřím Prokopem, advokátem, se sídlem [adresa] směřující proti usnesení Nejvyššího správního soudu ze dne 10. října 2013, č.j. 7 Afs 62/2013-130, takto:
Výrok
Návrh se odmítá.
Odůvodnění
Navrhovatelka se na Ústavní soud obrátila s ústavní stížností, jíž se domáhala zrušení shora napadeného usnesení. Nejvyšší správní soud jím rozhodl tak, že zamítl žádost navrhovatelky o osvobození od soudních poplatků a o ustanovení zástupce pro řízení o kasační stížnosti (výroky I. a II.); a vyzval navrhovatelku, aby ve lhůtě dvou týdnů zaplatila soudní poplatek za kasační stížnost; předložila originál plné moci udělené advokátu k zastupování navrhovatelky v řízení o kasační stížnosti; a konečně, aby ve lhůtě jednoho měsíce odstranila vady své kasační stížnosti (výroky III., IV. a V.).
Ústavní soud se nejprve zabýval formálními náležitostmi ústavní stížnosti a zjistil, že napadené rozhodnutí obdržela navrhovatelka do datové schránky dne 10. října 2013, s účinky doručení ke dni 20. října 2013 (§ 17 odstavec 4 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů). Podle ustanovení § 72 odstavce 3 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), lze ústavní stížnost podat do dvou měsíců ode dne, kdy bylo doručeno rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon k ochraně práv poskytuje. Stěžovatelka brojila proti rozhodnutí ze dne 10. října 2013, č.j. 7 Afs 62/2013-130, které jí bylo doručeno dne 20. října 2013, a zákonná lhůta tak marně uplynula v pátek 20. prosince 2013, přičemž právě projednávaný návrh byl Ústavnímu soudu doručen prostřednictvím datové schránky teprve dne 21. února 2014. Podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků usnesením návrh odmítne, je-li návrh podán po lhůtě stanovené pro jeho podání zákonem o Ústavním soudu. S ohledem na výše popsané okolnosti Ústavní soud rozhodnul tak, jak je ve výroku uvedeno. Poučení: Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné. V Brně dne 5. března 2013 JUDr. Vlasta Formánková v.r. soudkyně zpravodajka